Malý Roklan (Roklanec) / Kleiner Rachel (1 399 m. n. m.)

Když se řekne Roklan, vybaví se každému z nás výrazná hora s nezaměnitelnou siluetou. Dva pahorky nebo chcete-li dva vrcholy dělají z Roklanu pozoruhodný útvar. Na jihovýchod je situován Velký Roklan (obecně Roklan) a k severozápadu Malý Roklan (nazýván i jako Roklanec). Oba vrcholy odděluje mělké sedlo zvané jako Roklanská louka.

 

Malý Roklan je situován cca 900 metrů severozápadně od Velkého Roklanu. Přístup na vrchol je omezen na letní a podzimní období z důvody ochrany ohroženého tetřeva hlušce a rysa ostrovida. Vrcholová plošina je dnes odlesněna, polomy jsou roztroušeny do paseky pokryté trávou a borůvčím. Místy nastupují nové smrky. Vrcholek Malého Roklanu je situován do severozápadní části kruhové vrcholové plošiny ke skalám. Na okraj jedné z nich je posazen kovový vrcholový kříž. Nutno připomenout skutečnost, že hora Roklan je turisticky zastíněna především Velkým Roklanem. Vrcholek Malého Roklanu leží stranou masového zájmu turistů. Kromě lidmi vyšlapaných pěšin sem žádná turistická značka nevede. Z vrcholové skalky je překrásný rozhled, vodní plochu vodní nádrže Frauenau nelze pominout. Na svazích Malého Roklanu pramení přítoky Malé Řezné.

 

Jak již bylo řečeno, od vrcholu Velkého Roklanu je hora oddělena Roklanskou loukou. Horská louka sloužila dříve jako pastvina. Na okraji Roklanské louky stojí starý mezník – vyznačuje probíhající správní hranici mezi obcemi Frauenau (zemský okres Regen) a Spiegelau (zemský okres Freyung-Grafenau). Staré správní mezníky lze vypozorovat na bavorské pěšině, která propojuje oficiální bavorskou turistickou cestu a státní hranici (ke hraničnímu mezníku č. 25). Tato bavorská pěšina kopíruje popisovanou správní hranici. Vrchol Malého Roklanu náleží k území obce Frauenau.

 

 

OBRAZOVÁ GALERIE K TÉMATU: hora (1-9), Roklanská louka (10-14). 

© 2016-2017 Zdeněk Šmída Vytvořeno systémem web-rychle.cz