Modravská hora / Plohausen (1 156 m. n. m.)

Modravská hora se vypíná 1.5 km jihozápadně od Modravy.

 

Na jižních svazích Modravské hory pramení Cikánský potůček, který zde odvádí vody z Cikánské slatě. K západnímu svahu Modravské hory náleží prameniště Slatinného potoka, který zde odvádí vody z Malé Cikánské slatě. Ze severozápadu jsou svahy Modravské hory ohraničeny Hraběcí slatí a Mlynářskou slatí.

 

Z geografického hlediska je Modravská hora rozlehlou, avšak ne tolik výraznou horou. Severní a východní svahy s rozptýlenou sutí a balvany jsou prudké. Vrcholová plošina (s geodetickým bodem) je částečně zalesněna, místy jsou zde paseky.

 

Modravskou horou prochází Starobřeznická cesta z Modravy na Březník, která navazuje na původní trasu staré obchodní cesty k Modrému sloupu. Dnes je tato trasa turisticky značená.

 

Poblíž geodetického bodu se nachází partie kamenných zídek, které v minulosti zřejmě vytvářely ohradu nebo rozhraničovaly lokalitu. Je třeba doplnit, že v minulosti byl na Modravských pláních spásán dobytek a nacházely se zde souvislé lokality s dřevěnými přístřešky dřevařů. Může mít kamenná zídka (ohrada) nějakou souvislost s těmito prvky staré Šumavy? Určitě ano.

 

 

OBRAZOVÁ GALERIE K TÉMATU

© 2016-2017 Zdeněk Šmída Vytvořeno systémem web-rychle.cz