Rybárna / Fischer Hütte

Samota na Rybárně sestávala nejprve ze dvou usedlostí, které se nacházely cca 1 km na západ od dnešní novější stavby sloužící k rekreaci. První usedlost se nacházela na levém břehu Roklanského potoka. Druhá usedlost se nacházela o kousek dále na pravém břehu Roklanského potoka, vedla k ní lávka.

 

Obě usedlosti jsou zachyceny na mapě Stabilního katastru z roku 1837. Jejich vznik a využití je neznámé, k usedlostem neexistují dobové obrázky. Lze proto učinit obecný názor, že usedlosti vznikly v souvislosti se sklářskou, ale spíše s dřevařskou kolonizací v okolních lesích. Objekty zanikly na přelomu 19. a 20. století a nezůstaly po nich žádné pozůstatky. Kousek od místa, kde stávala usedlost na pravém břehu Roklanského potoka, se nachází pozůstatek dřevěné lávky. Tato lávka ale spadá do období, kdy území zabrala Pohraniční stráž – takovýchto lávek bylo vybudováno přes zdejší potoky mnoho.

 

Po zániku usedlostí se samota Rybárna přenesla na hájovnu, která stála napravo u cesty stoupající ke Tříjezerní slati. V mapě Prášilského panství z roku 1872 je tato samota pojmenována jako Frühauf. Hájovna zanikla neznámo kdy, avšak cca 300 metrů od ní na jihovýchod byla vybudována nová stavba (ve tvaru písmene U), která dnes slouží k rekreaci. Na dobruškovském leteckém snímku z roku 1949 je již tato nová stavba znázorněna.

 

Mapa Stabilního katastru z roku 1837

 

 

 

Mapa panství Prášily-Dlouhá Ves z roku 1872

 

 

 

Letecká mapa z roku 1949

 

 

 

Letecká mapa z roku 2011

 

 

 

OBRAZOVÁ GALERIE K TÉMATU: umístění usedlosti na levém břehu potoka (1), umístění usedlosti na pravém břehu potoka (2), pozůstatky lávky u potoka (3), umístění hájovny (4), nová stavba (5-14).

© 2016-2017 Zdeněk Šmída Vytvořeno systémem web-rychle.cz