Soutoky potoků

Soutoky dvou potoků měly v dobách staré Šumavy veliký význam. Byla to snadno zapamatovatelná místa. Lidé tato místa snáze našli a vraceli se sem opakovaně. Sbírali tu lesní plody, lovili ryby i jinou zvěř. U soutoků stavěli jednoduché přístřešky pro odpočinek a v jejích blízkosti zakládali menší osady.

 

Na Modravsku je několik soutoků, významných, i těch menších. Rád bych zmínil pět soutoků, které lze označit za ty hlavní. Tyto a další si můžete prohlédnout v obrazové galerii.

 

Soutok Březnického a Luzenského potoka

 

Soutok Březnického a Luzenského potoka je situován v Březnickém údolí pod Březnickou myslivnou. Soutokem se vytváří potok Modravský.

 

Soutok Modravského a Filipohuťského potoka

 

Soutok Modravského a Filipohuťského potoka se nachází u budovy Obecního úřadu a Informačního centra na Modravě. Soutokem Filipohuťský potok končí svůj tok.

 

Soutok Roklanského a Modravského potoka

 

Soutok Roklanského a Modravského potoka se nachází severovýchodně od Muzea dřevařství (Dřeváku) na Modravě. Soutokem se vytváří řeka Vydra.

 

Soutok Rokytky a Roklanského potoka

 

Soutok Rokytky a Roklanského potoka je situován do závěru Rokytecké kotliny k Roklanské slati. Soutokem Rokytka končí svůj tok.

 

Pomístně je toto místo pojmenováno jako „Soutok“ nebo „Na Soutoku.“ Dle mého názoru je soutok Rokytky a Roklanského potoka nejkrásnějším soutokem na Modravsku. Už jen proto, že je situován do nelesní partie rašelinišť a lučin a kolem dokola jsou lesy. V dobách staré Šumavy se u soutoku nacházela lovecká chatka Balzhütte. V 50. letech 20. století lokalitu zabrala Pohraniční stráž a u soutoku si vybudovala pohraniční rotu, kterou pojmenovala nejprve jako Roklanská slať a později Soutok.

 

Soutok Javořího a Roklanského potoka

 

Soutok Javořího a Roklanského potoka je situován mezi bývalé samoty na Javoří Pile a Rybárně. Nad soutokem se nachází Šárecká slať. Soutokem Javoří potok končí svůj tok.

 

V rámci pátrání po stopách dávných předků, byla na soutoku Javořího a Roklanského potoka objevena koncentrace kamenných nástrojů. Následný archeologický výzkum vydal asi 300 kusů štípané industrie a ukázal na mezolitické osídlení.

 

 

OBRAZOVÁ GALERIE K TÉMATU: soutok Březnického a Luzenského potoka (1-3), soutok Modravského a Filipohuťského potoka (4-6), soutok Roklanského a Modravského potoka (7-10), soutok Rokytky a Roklanského potoka (11-14), soutok Javořího a Roklanského potoka (15-17), ostatní soutoky (18-35, z toho Luzenský a Březový potok 18-19, Modravský a Cikánský potok 20-21, Modravský a Ptačí potok 22-23, Modravský a Černohorský potok 24-25, Roklanský a Kamenný potok 26-27, Roklanský a Novohuťský potok 28-29, Roklanský a Studený potok 30-31, Javoří a Tmavý potok 32-33, Roklanský a Slatinný potok 34-35).

© 2016-2017 Zdeněk Šmída Vytvořeno systémem web-rychle.cz