Kamerální slať / Kameral Filz

Kamerální slať jsem ve starých mapách nedohledal. Snad v důsledku toho, že lokalita tzv. Kamerálního (Roklanského) lesa byla zvláštním územím, které patřilo státu, tj. Koruně české. Kamerální slať je poměrně nepřehledným územím při státní hranici, které je dnes typickou ukázkou zapomenutého a skrytého koutu Šumavy. Také v minulosti byla tato lokalita často opomíjena.

 

Rozsáhlý komplex Kamerální slatě, ke které plnohodnotně patří i prameny řeky Malé Řezné, má rozlohu téměř 100 hektarů a nachází se na jihozápadním úbočí Medvědí hory. Ojedinělost Kamerální slatě tkví v tom, že jí prochází rozvodí mezi Černým a Severním mořem – větší část Kamerální slatě je odvodňována ze západu potokem Malé Řezné do povodí Černého moře, v jižním cípu je slať odvodňována pramennými větévky Roklanského potoka do povodí Severního moře. Ani Kamerální slati se nevyhnulo minulé vybudování odvodňovacích rýh.

 

V území Kamerální slatě jsou vytvořena četná drobná vrchoviště s porosty borovice rašelinné nebo s mrazovými formami smrku. Otevřené nelesní části jsou malé s nepříliš členitým povrchem a bez jezírek. Cenná jsou v území četná přechodová rašeliniště s bohatšími úseky poblíž pramenišť. Součástí Kamerální slatě jsou i lesní porosty rašelinné smrčiny.

 

 

OBRAZOVÁ GALERIE K TÉMATU: nedaleko hraničního mezníku č. 25 (1-7), nedaleko Podroklanské mýtiny (8-12).

© 2016-2017 Zdeněk Šmída Vytvořeno systémem web-rychle.cz