Šárecká slať / Schaar Filz

V porostní mapě revíru Modrava z roku 1863 je zakreslena Velká Šárecká slať a Šárecká slať. Velká Šárecká slať je zastrčena za soutokem Roklanského a Javořího potoka (ze severu je slať ohraničena Javořím potokem a z východu Roklanským potokem). Představuje velké vrchoviště s klečí borovice a několika jezírky. Největší jezírko nudlovitého tvaru dosahuje maximální délky 23 metrů, dále je zde izolované zarůstající jezírko s maximální délkou 55 metrů. Vrchoviště je po obvodu porostlé podmáčenou a rašelinnou smrčinou. Vody z Velké Šárecké slatě odvádí pravostranný přítok Javořího potoka a levostranný přítok Roklanského potoka.

 

Šárecká slať je na staré mapě zakreslena severně od soutoku Roklanského a Javořího potoka v místech, kde stála samota na Javoří Pile. Šárecká slať se zde v podstatě táhne podél cesty – z jedné strany jsou odlesněné podmáčené lučiny Javořího potoka a z druhé strany pak smrčiny, tu a tam lze spatřit i odvodňovací rýhu. Vody ze Šárecké slatě zde sbírá Javoří potok.

 

Mapa revíru Modrava z roku 1863

 

 

 

OBRAZOVÁ GALERIE K TÉMATU: Velká Šárecká slať (1-13, z toho velké zarůstající jezírko 10-13), revitalizovaný příkop Šárecké slatě (14-17), Šárecká slať podél Javořího potoka (18-21).

© 2016-2017 Zdeněk Šmída Vytvořeno systémem web-rychle.cz