Nádržka na plavení dřeva na Roklanském potoce / Rachelschwelle byla umístěna do Podroklanské mýtiny k Roklanské hájovně. Roklanská nádržka měla kruhovitý tvar a byla ze všech plavebních švelí na Modravsku největší. Její vodní plocha činila 1 580 m2. Při jejím naplnění dosahoval obsah vody až k 18 000 m3. Roklanská nádržka mohla dodávat vodu do Roklanského potoka po dobu 10 až 12 hodin.
Nádržka na Roklanském potoce je spojena s úplně poslední plávkou dřeva na Modravsku. Stalo se tak v roce 1958, tedy v době, kdy již v území Modravských plání působila Pohraniční stráž. Švele byla součástí pohraniční jednotky a sloužila zejména ke koupání pohraničníků včetně rituálu povyšování (kdy byl povýšený voják hozen do vody). Pohraničníci vzpomínají na velmi čistou vodu, avšak velmi studenou. V létě 1957 nebylo moudré pořádat na nádrži plavecké závody. Jeden z účastníků dostal v ledové vodě křeč a utopil se. Jak byla voda obarvená díky rašelinným látkám, nebylo možné zahlédnout v sice čisté, ale těžko průhledné vodě tonoucí tělo, a tak pomoc se dostavila pozdě. Kdo se neosmělil ve studené vodě celým tělem, tak si alespoň namočil nohy. I dnes se můžeme přesvědčit, že voda v modravských potocích je v létě velmi chladná.
Do současných dnů se zachovala uměle navršená hráz. Odstřelem zdevastovanou propustí protéká Roklanský potok. Zamokřené dno nádrže je porostlé nízkou vegetací. Můžeme shlédnout rýhu po přelivu, což bylo zařízení, které zajišťovalo bezpečnost hráze - přes přeliv odtékala voda při vyšším stavu vody v nádržce. Ztrouchnivělé dřevěné trámy v propusti jsou pozůstatkem tzv. kbelu, což bylo vypouštěcí zařízení. K vidění je i vyúsťující potrubí s ventilem a výdřeva dna Roklanského potoka.
OBRAZOVÁ GALERIE K TÉMATU: mapa Stabilního katastru z roku 1837 (1), staré fotografie (2-5, zdroj 4: Erika Zemanová, zdroj 5: Zmizelá Šumava / Brokovnicí do zad), staré fotografie z 50. let (6-7, zdroj 6: Leoš Ešner, zdroj 7: Bedřich Pudil), staré fotografie z 60. let (8-10), stav v roce 1974 (11, zdroj: Josef Frýdl), současný stav (12-43), současný stav v zimním období (44-54).