Soutok dvou potoků měl v dobách staré Šumavy veliký význam. Bylo to snadno zapamatovatelné místo. Lidé tyto lokality snáze našli a vraceli se sem opakovaně. Sbírali tu lesní plody, lovili ryby i jinou zvěř. U soutoků stavěli jednoduché přístřešky pro odpočinek a v jejich blízkosti zakládali menší osady.
Na Modravsku je několik soutoků - významných, i těch menších. Zmínil bych pět soutoků, které lze označit za ty hlavní. Tyto a další si můžete prohlédnout v obrazové galerii.
Modrava jako osada u soutoku Roklanského, Modravského a Filipohuťského potoka na plánu Franze Traxlera z roku 1796 (zdroj: Tereza Blažková / Zapomenuté stopy dřevařů na Šumavě)

Soutok Březnického a Luzenského potoka
Soutok Březnického a Luzenského potoka je situován v Březnickém údolí pod Březnickou myslivnou. Soutokem se vytváří potok Modravský.
Soutok Modravského a Filipohuťského potoka
Soutok Modravského a Filipohuťského potoka se nachází u budovy obecního úřadu na Modravě. Soutokem Filipohuťský potok končí svůj tok.
Soutok Roklanského a Modravského potoka
Soutok Roklanského a Modravského potoka se nachází severovýchodně od Muzea dřevařství (Dřeváku) na Modravě. Soutokem se vytváří řeka Vydra.
Soutok Rokytky a Roklanského potoka
Soutok Rokytky a Roklanského potoka je situován do závěru Rokytecké kotliny k Roklanské slati. Soutokem Rokytka končí svůj tok.
Pomístně je toto místo pojmenováno jako „Soutok“ nebo „Na Soutoku.“ Dle mého názoru je soutok Rokytky a Roklanského potoka nejkrásnějším soutokem na Modravsku. Už jen proto, že je situován do nelesní partie rašelinišť a lučin a kolem dokola jsou lesy. V dobách staré Šumavy se u soutoku nacházela lovecká chatka Balzhütte. V 50. letech minulého století lokalitu zabrala Pohraniční stráž a u soutoku si vybudovala pohraniční rotu, kterou pojmenovala jako Soutok.
Soutok Javořího a Roklanského potoka
Soutok Javořího a Roklanského potoka je situován mezi bývalé samoty na Javoří Pile a Rybárně. Nad soutokem se nachází Šárecká slať. Soutokem Javoří potok končí svůj tok.
V rámci pátrání po stopách dávných předků, byla na soutoku Javořího a Roklanského potoka objevena koncentrace kamenných nástrojů. Následný archeologický výzkum vydal asi 300 kusů štípané industrie a ukázal na mezolitické osídlení.
OBRAZOVÁ GALERIE K TÉMATU: soutok Březnického a Luzenského potoka (1-4), soutok Modravského a Filipohuťského potoka (5-7), soutok Roklanského a Modravského potoka (8-11), soutok Rokytky a Roklanského potoka (12-20), soutok Javořího a Roklanského potoka (21-23), ostatní soutoky (24-41, z toho Luzenský a Březový potok 24-25, Modravský a Cikánský potok 26-27, Modravský a Ptačí potok 28-29, Modravský a Černohorský potok 30-31, Roklanský a Kamenný potok 32-33, Roklanský a Novohuťský potok 34-35, Roklanský a Studený potok 36-37, Javoří a Tmavý potok 38-39, Roklanský a Slatinný potok 40-41), soutok Březnického a Luzenského potoka v zimním období (42-44), soutok Modravského a Filipohuťského potoka v zimním období (45), soutok Roklanského a Modravského potoka v zimním období (46-48), soutok Javořího a Roklanského potoka v zimním období (49).